Umowa na sprzedażowa – uwaga

Prąd ze stałą ceną, oferta na 3 lat, wszystko może wyglądać pięknie w rozmowie, ale lepiej uważnie czytać  umowę. Na co powinniśmy uważać?

Stawka rosnąca – ceny mogą rosnąć z roku na rok,oblicz czy oszczędności oferowane w pierwszym roku nie zamienią się w stratę w kolejnych latach.

Opłata – właśnie za co, sprzedawcy poza wymaganymi opłatami dystrybucyjnymi doliczają do rachunków nowe pozycje. Opłata za gwarancję ceny za realizację dodatkowego cyklu rozliczeniowego, kiedy to będziemy chcieli aby nasz licznik był odczytywany co dwa miesiące a nie co pół roku.

Jednorazowa opłata za wprowadzenie cennika – to tak jakby sprzedawca pobierał opłatę za zmianę sprzedawcy a ta jest przecież darmowa, aż tyle kosztuje sprzedawcę zdobycie nowego klienta, że pobiera od niego opłaty.

Kary za zerwanie umowy – niedotrzymanie terminu lojalnościowego nie jest niczym nadzwyczajnym, jeśli konkurencja proponuje więcej to co nas trzyma, no właśnie umowa. Kara za każdy miesiąc zerwania umowy plus inne koszty poczynione przez sprzedawcę to prawdziwa gratka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *