Czy zmiana sprzedawcy to skuteczny sposób na ceny prądu?

Korzyści ze zmiany odnotowało już wiele odbiorców prywatnych i firm. Grono zdecydowanych na zmianę ciągle się zwiększa. Co może dać nam przemyślana, zaplanowana i dobrze wykonana zmiana sprzedawcy?

Będzie taniej za sam prąd

Zmiana sprzedawcy energii ma na celu obniżenie ceny prądu, możemy uzyskać niższą stawkę za kWh. Rachunek za prąd składa się w zielu pozycji, a zużycie nalicza się mnożąc cenę towaru, czyli prądu przez jego cenę. Im niższy jeden ze składników tego działania tym bardziej satysfakcjonujący wynik.

Tańsza będzie nie tylko energia

Główną zaletą procesu zmiany  jest uzyskanie lepszych warunków umownych, odbiorcy, głównie biznesowi mogą więc liczyć na niższą opłatę handlową. W niektórych taryfach jej wysokość to koszt nawet 60 złotych/mc. W taryfach domowych warto wybierać ofertę w której opłata handlowa równa się zeru.

Tańszy prąd na dłużej

Nowa umowa pewnie będzie umową czasowa, jeśli cennik przez cały okres jej trwania nie zmienia się, możesz wyliczyć roczne  bądź dwu letnie oszczędności. Unikaj opłaty za gwarancję ceny, niech promesa jej utrzymania będzie darmowa. Uważaj na klauzule, które mówią, że w razie wystąpienia pewnych zaszłości na rynku sprzedawca ma prawo do wprowadzenia nowego cennika.

Oszczędzanie energii

Niższa cena za 1 kWh to sposób na niższe rachunki, ale żeby to tego dążyć warto obniżać też zużycie energii. Istnieje wiele sposobów. Wymiana żarówek na te z grupy energooszczędnych, prawidłowe eksploatowanie urządzeń elektrycznych czy ich wymiana na nowsze.

Zmiana sprzedawcy energii dowiesz się co i jak?

Każdy sprzedawca poinformuje Cię jak przebiega proces zmiany. Pamiętaj, jest on bezpłatny. Ustawowo trwa 30 dni (14 dni w przy wcześniejszej zmiany). Warto posiadać minimum wiedzy na temat rynku energii, świadomych odbiorców bądź klientów trudniej oszukać.

Nie zapłacisz za to samo, dwa rachunki za prąd, co to ma być?

Po zmianie sprzedawcy otrzymasz dwa rachunki, „dwa rachunki za to samo” , „za prąd zapłacisz podwójnie”. Takimi hasłami bombardują ci, którzy o rynku energii i samej zmianie niewiele wiedzą. Obecnie też płacisz za dwie usługi, ale są one ujęte na jednej fakturze. Sprawdź dokładnie, naliczane są stawki za obrót – sprzedaż i za dystrybucję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *