Czy warto wybrać ofertę sprzedaży prądu z gwarancją ceny?

Gwarancja ceny, czy warto wybierać taką ofertę, co daje nam taki zapis w umowie. Korzystać z tego typu ofert czy omijać szerokim łukiem?

Na gwarancji ceny stracimy czy zyskamy?

Gwarancja ceny zagościła na dobre w ofertach firm energetycznych. Trzeba uważać gdyż nie zawsze to rozwiązanie sprawi, że wysokość, naszych rachunków za prąd spadnie. Chociaż nie można przewidzieć ceny energii na przyszły rok, to stracimy na gwarancji jeśli ceny znacznie spadną. W przeciwnym przypadku możemy liczyć na zyski spowodowane zmianą sprzedawcy energii. Omijajmy te oferty, w których gwarancja ceny jest płatna, czyli za jej utrzymanie sprzedawca miesięcznie liczy sobie dodatkową stawkę. Zakładając, że cena energii spadnie o 3 złote na rachunku miesięcznym a stawka za gwarancję ceny wynosi 5 złotych to na takim interesie stracimy. Oszczędności na energii powinniśmy liczyć  w założeniu o miesięczne bądź roczne zużycie energii, jeśli po wyliczeniach nowa kalkulacja jest niekorzystna, gwarancja ceny to tylko chwyt marketingowy.

Jak wyglądają oferty z gwarancją ceny?

Gwarancja ceny powinna mieć odzwierciedlenie w umowie jak i w regulaminie. Cena za kilowatogodzinę energii nie powinna zmienić się aż do czasu, na jaki została podpisana.  Nie uważa się za gwarancję ceny umowę, jeśli w jej treści pojawia się zapis mówiący o tym, że wraz ze zmianą giełdowych cen energii, sprzedawca zastrzega sobie zmiany cennikowe. Oznacza to, że z miesiąca na miesiąc cena na naszym rachunku może się zmienić, a podpisując umowę wyraziliśmy na to zgodę. Zdarzają się oferty, w których gwarancja ceny jest zapewniona, ale stawki wzrastają z roku na rok, ostatecznie oszczędności jakie zgromadziliśmy w pierwszym roku mogą być niczym w porównaniu z przepłacanie za prąd w dalszych etapach.

Konkurencyjność rynku

Oferty sprzedawców zmieniają się pod wpływem konkurencji. Darmowy prąd w pierwszym roku, dodatkowe usługi, nawet niezwiązane z energetyką. Jeśli jesteśmy świadomi takich usług i ponoszonych na nie kosztów, możemy zyskać opiekę elektryka, serwis urządzeń w skrajnych przypadkach tańsze leki czy opiekę prawną. Ta ostatnia może przydać się w przypadku ofert dla klientów biznesowych. Odbiorcy indywidualni powinni przed wyborem oferty zapytać o oszczędności jakie zaproponuje im sprzedawca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *