Kalkulator energii elektrycznej, czyli ile kosztuje używanie urządzeń elektrycznych?

Sprawdź ile energii pobierają urządzenia, których używasz. Myślisz, że skoro wszystko w twoim domu jest klasy A+ to możesz spać spokojnie, moc urządzenia  i czas pracy, a przede wszystkim cena kWh, na te czynniki musisz zwracać uwagę, aby móc oszczędzać na energii.

Moc urządzenia elektrycznego

Ile energii potrzebuje dane urządzenie do pracy, o tym dowiesz się poznając jego moc. Wartość podana nie do końca pokrywa się z rzeczywistością, jest to wartość maksymalna. Praca urządzenia  dzieli się na etapy, w przypadku niektórych urządzeń jest to trudne doza uwarzenia. Stacjonarne komputery, charakteryzują się mocą ok. 400W, tymczasem ich faktyczny pobór prądu w trakcie standardowej pracy jest sporo mniejszy.  W przypadku pralki najwięcej energii z sieci pobierane jest w trakcie podgrzewani i wirowania. Pobór energii urządzeń chłodniczych  także jest etapowy. Lodówki najwięcej prądu pobieraj  na wstępne ochłodzenie, a później energia jest pobierana tylko do utrzymywania niskiej temperatury.

Ile energii pobiera?

Zobaczmy ile energii według kalkulatora energii elektrycznej pobierają urządzenia RTV, AGD, przyjmijmy, że cena za 1 kWh brutto to 0,50 zł.

Lodówka

Lodówka o mocy 130 W pracuje codziennie 24 godziny na dobę. Dziennie zużywa więc ok. 3,12 kWh. 570 złotych wyniesie roczne użytkowanie tego urządzenia,  dziennie chłodzenie kosztuje ns. 1,56 zł.

Kuchenka elektryczna

Kuchenka elektryczna charakteryzuje się dużą mocą około 7000 W, a średnie używamy jej codziennie przez 30 minut. Dzienny rachunek to 3,50 kWh, w przeliczeniu jest to koszt  1,75 zł. Rocznie pobierany przez kuchenkę prąd kosztuje nas ok. 640 zł.

Komputer stacjonarny

Moc komputera stacjonarnego zależy od jego parametrów, standardem są urządzeni o mocy 300 W. Przy 4 godzinnym korzystaniu z komputer pobierze on 1,20 kWh, a to kosztuje nas 0,60 zł. Roczny koszt używania stacjonarnego komputera to ok. 220 zł.

Laptop

Za laptop podobnie jak z komputera średnio korzystamy przez 4 godziny dziennie. W przypadku laptopów moc jest znacznie mniejsza, wynosi 70W, pobrana energia to  0,28 kWh. Codziennie „skrada” nam z portfela 0,14 zł, a biorąc pod uwagę cały rok ok. 50 zł.

Żarówka

Nowoczesne oświetlenie pomaga oszczędzać nie tylko energię ale i pieniądze,  80 W żarówka świecąca przez 2 godziny pobiera 0,16 kWh. Jej dzienny koszt użytkowania to 0,08 zł, a roczny ok. 30 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *