Jak uzyskać niższe ceny energii

Każdy ma prawo do wprowadzania zmian w swoim kontrakcie energetycznym, oczywiście jeśli nie jest zobowiązany poprzednim. Przedstawiam kilka sposobów na to jak można łatwo i szybko odnotować spadek cen.

1) Porównaj oferty wszystkich dostawców energii elektrycznej

Im szybciej dowiesz się jak działa naliczanie płatności na energię tym szybciej możesz zacząć oszczędzać. Istnieje wiele porównywarek cen,  kalkulatorów prądu, czy monitorów, które pozwalają obliczyć zużycie.

2) W jaki sposób rozwiązać istniejący kontrakt?

Wysłać wypowiedzenie umowy  na prawidłowy adres, w treści zaznaczyć jaką umowę wypowiadamy. Oczywiście należy dotrzymać terminu wypowiedzenia inaczej naliczona zostanie kara. Jeśli wypowiedzenie prześlemy wcześniej sprzedawca może potraktować je jako zerwanie umowy.

3) Okres wypowiedzenia

Zmiana dostawcy energii może odbywać się co sześć miesięcy, ale podpisanie kontraktu sprzedażowego zwykle zamyka taką drogę. Sprzedawcy proponują umowy od roku do nawet pięciu lat.

W przypadku umów na czas określony termin wypowiedzenia może być miesięczny, trzy miesięczny, półroczny, albo określony bardziej dokładnie.  Czasem w umowie widnieje zapis, że wypowiedzenie należy wnieść na 3 miesiące przed końcem roku, z zachowaniem tego okresu. Zatem jeśli wypowiedzenie wpłynie wcześniej, sprzedawca potraktuje je jako zerwanie umowy i naliczy karę, jeśli wpłynie później nie będzie rozpatrzone. Zatem na wniesienie  wypowiedzenia mamy jedynie miesiąc.

4) Zawarcie nowej umowy

Wybierz opcję najtańszą ale nie tylko odnośnie oferty za energię, ale i innych opłat. Opłata abonamentowa nazywana też handlową może podwyższać wysokość rachunku, dlatego lepiej żeby nie była wyższa o tej jaka naliczana jest obecnie.

5) Ostateczna weryfikacja dokumentów i transfer do nowego dostawcy

Podpisanie umowy poza lokalem przedsiębiorcy wiąże się z innym procesem weryfikacji, taką umowę łatwiej wypowiedzieć. Mamy na to 14 dni, ale jeśli na druku widnieje miejsce oznaczone, jako siedziba przedsiębiorcy to musimy trzymać się zapisów kontraktowych.

7) Ostateczna opłata przez pierwotnego dostawcę

Część zmiany dostawcy jest zawsze właściwe rozwiązanie zobowiązań do istniejących dostawców. Po zeznaniach jest zatem konieczne, aby wykonywać wskazania licznika i na jej podstawie zapłacić ostateczny rachunek ze swojego obecnego dostawcy. Wszystkie inne opłaty zostaną pobrane przez nowego wykonawcę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *