Ceny energii elektrycznej – popyt vs podaż

Najtańsze oferty na rynku energii mają wzrosnąć, to wynik odbicia hurtowych opłat – tak, prognozują eksperci z zagranicy. Czy ceny prądu w Unii i innych krajach mogą odbić się n tych proponowanych naszym konsumentom?

Co miesiąc będzie drożej

Wiele firm energetycznych stwierdziło, że koszty zakupu gazu w nadchodzącym roku wzrosły o 23% i  od stycznia, a energia elektryczna kosztuje aż 16% więcej,  przyczyniły się do tego koszty surowców, oraz zanik wyczekiwanych dotacji dla elektrowni. Jesteśmy jeszcze przed upałami, a już panują wśród dystrybutorów obawy o kryzys dostaw tej zimy , co może również prowadzić do dalszego wzrostu hurtowych cen energii elektrycznej.

Ceny taryf także mogą wzrosnąć, klienci będący fakturowani na standardowych taryf wielkich przedsiębiorstw energetycznych – które są zwykle droższe – potencjalnie mogą jeszcze załapać si na obniżki cen.

Wielcy dostawcy mają tendencję do kupowania dla nich energii dalej z góry, czyli ich polityka cenowa musi odpowiadać zarówno spadkom cen z ostatnich dwóch lat przekładać się na ich ponowny wzrost.

Zakres obniżki cen będzie zależeć, głównie od tego czy te redukcje kosztów zostały zrównoważone przez wzrost kosztów polityki.

Obserwatorzy rynku nie wróżą dobrze małym firmą, bowiem problemem dla małych firm będzie potencjał wzrostu cen, ze względu na niewielki margines dostaw. Małe firmy oferujące niejedno rocznej oferty stałej ceny będą musiały poradzić sobie z zakupem dodatkowej energii z potencjalnie znacznie wyższymi cenami, gdy szykuje się zwiększenie popytu i wzrost cen.

Tani sprzedawca

Obecne najtańsze oferty odzwierciedlając rosnące ceny hurtowe zniechęcają klientów do zawierania nowych ofert. Okazuje się, że Klienci standardowych taryf nadal mogą odnotować oszczędności na rachunkach za energię, przełączając się do obniżonej taryfy stałej, (G11) ale wzrosną wówczas ceny obsługi kontraktowej (opłata abonamentowa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *