Pobór mocy urządzeń

Stand-by, to funkcja czuwania urządzeń elektrycznych, zużycie energii odbiorników prądu, które znajdują się w trybie czuwania jest mniejsze, ale nie zerowe. Oznacza to, że choć telewizor, czy komputer nie jest używany, to w rzeczywistości nadal pracują i pobierają prąd.

Dlaczego tak jest? Przyczyn może być więcej:

Dla wygody urządzenia są zdalnie sterowane, kontroluje nimi sensor lub czujniki, które są stale w pogotowiu. Odcięcie energii sprawia, że nie ma komunikacji z urządzeniem,, dlatego aby zachować minimalną łączność z elektroniką pozostawiamy sprzęt w trybie stand-by. Przykładami są urządzenia z wbudowanymi wskaźnikami czasu, temperatury i innych wartości prądu, które potrzebują stałych dostaw energii.

Czy pobór prądu jest wysoki?

W różnych urządzeniach jest inny, z tych starszych może wynosić nawet 20W. To tak, jakbyśmy przez cały rok w korytarzu świecić 20W świetlówką kompaktową, w dzień w nocy. Sami przyznacie, że to marnotrawstwo. W nowszych urządzeniach, jest to zwykle od 1 do 5 W, nowoczesne urządzenia mają spełniać pewne normy, z których wynika, że ich pobór nie możne przekraczać dziesiątych watta (W). To nie jest dużo, ale starają się obliczyć, ile urządzeń elektrycznych o właściwościach stand-by np. telewizor, odtwarzacz CD/DVD, odbiorniki satelitarne, systemy hi-fi, komputery, wiele rodzajów lamp, nowoczesne czujnik bram automatycznych, domofon, ekspres, jak i inne, które znajdują się w domu. I zużywają energię w sposób ciągły przez kilka dni, miesięcy lat. Jeżeli pobór mocy gotowości wszystkich urządzeń w całym domu, to średnio 20 watów, można wysnuć wniosek, że od tak nasz dom zużywa ok. 175 kWh energii rocznie. Przy średniej cenie energii elektrycznej 60 gorszy z 1 kWh, to jest 94,2 złote rocznie. Skoro to przykładowe obliczenie, to może się zdarzyć, że niektóre urządzenia to wyższy pobór prądu. I tak, np. odtwarzacz DVD uśpiony na mniej niż 2 godziny dziennie, zużywa więcej energii w trybie bezczynności niż przy jego aktywnej działalności.

Jak nie marnować niepotrzebnie prądu?

Przy zakupie nowych urządzeń, należy zwrócić uwagę na dane o zużyciu stand-by. Nowoczesne instrumenty mają wartość około, 1 W, co zmniejsza koszty. Na przykład producenci telewizorów muszą wskazać także na etykiecie ile prądu idzie na stand-by. Unikanie kosztów nie jest trudne wystarczy rutyna. Całkowite wyłączenie urządzeń z prądu na noc już pozwoli obniżyć koszty.  Zazwyczaj jest to możliwe, zanim pójdziesz spać wyłącz telewizor i komputer. Ładowarkę schowaj w szufladzie, dzięki zastosowaniu przedłużaczy z centralnym przełącznikiem, który można wyłączyć wiele urządzeń jednocześnie np. komputer, wraz ze wszystkimi akcesoriami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *