Upały i silne wiatry wpływają na ceny prądu w Polsce

Ceny energii na TGE rosły w zawrotnym tempie, podobnie jak temperatury. Porównanie to nie jest przypadkowe gdyż wzrost ten spowodowany był właśnie upałami. Zmienna pogoda jak się okazuje jest przyczyną spadków.

 Silne, porywiste wiatry wahały się z ok. 5 m/s do blisko 20 m/s. Taki wzrost  podziałał na farmy wiatrowej zaowocował wiatrowych wzrostem produkcji i to z ok. 800 MW do ponad 4200 MW. Okazuje się, że co piąta megawatogodzina jest dostarczana właśnie prze energetykę wiatrową. Nocne wiatry przyczyniły się do spadku ceny w taryfach pozaszczytowych. W rezultacie cena poza szczytem (od 23:00 do 7:00) spadła do 96 zł/MWh, w stosunku do 122 zł/MWh dzień wcześniej. Generacja wiatrowa może być sposobem na rezygnację z  bloków węglowych o niskiej sprawności, a więc wysokich kosztach produkcji energii. W nocy spada zapotrzebowanie na energię, wynosi ono 14 000 MW.

Spadek cen kWh

Spadek cen  to dobra wiadomość dla odbiorców, cieszą się głównie firmy, które kupują część potrzebnej im energii na TGE.  Inni odbiorcy są związani cenami ustalonymi w umowach ich wahania cen nie dotyczą gdyż mają zagwarantowaną jednolitą 1 kWh cenę przez okres umowny.

Obecnie  Polskie Sieci Elektroenergetyczne, nie mogą zejść poniżej minimalnej gwarantowanej ceny rynkowej na poziomie 70 zł/MWh, chyba, że zgodą Urzędu Regulacji Energetyki.  Po zmianach w ustawie o OZE, która może sporo zamieszczać na rynku Prosumentów, zejście z ceny jest dobrym wyjściem. Jeśli Prosumenci latem zapewnią pewien wolumen energii inwestycje w OZE zaczną się opłacać. Polską energetykę konwencjonalną mają wspierać biogazownie jako stabilne źródła energii. One zachowały prawo do odkupu energii bez względu na porę dnia i ceny na rynku. Odciążeniem dla systemu ma być też dzienna praca biogazowi. W nocy mają napełniać zbiorniki gazu, spalając go w ciągu dnia, odciążając wówczas system energetyczny.

Inwestycje w bloki węglowe czy inne źródła energii

Utrzymanie bloków węglowych, które nie potrafią zapewnić wolumenu jest coraz bardziej kosztowne z roku na rok. Dlatego warto inwestować w elektrownie szczytowo-pompowe. Technologia ta wyposażona w człon pompowy może magazynować energię w postaci wody przepompowywanej do górnego zbiornika. Co przyczyniłoby się do generowania energii w nocy. W dzień spuszczając odę na turbiny generowałaby potrzebną wówczas energię. Obecny woluen dostarczany przez tego typu elektrownie to 550 GWh, chociaż moc takich ich przekracza 1800 MW. Problem tkwi w tym, że Operatorzy sytemu pozyskiwaną w ten sposób energię wykorzystują w bardzo oszczędny sposób, gdyż mogą w ten sposób stabilizować pracę sieci. Magazyny ciepłej wody w elektrowniach przyczyniają się do produkcji energii w weekendy, przez co energia w soboty i niedziele jest tańsza nawet o 20 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *