Osiem prostych wskazówek, jak oszczędzać energię w domu

Oszczędzania energii, to nadal gorący temat, zwłaszcza w czasach kryzysu. Można oszczędzać energię bardzo łatwo. Ci którzy mają własny dom, mogą zacząć korzystać z dodatkowej izolacji – zwłaszcza dachu, ale także podłogi, ścian zewnętrznych i okien, ci którzy ogrzewają energią. Dla inny pozostaje wcielanie w życie nieco prostszych i tańszych sposobów.

Rozpatrz się w ofertach

Coś się dzieje na rynku energii, widzisz to po ilości reklam w TV i radiu. Nie musisz już korzystać z oferty sprzedawcy nadanego. Masz wybór możesz zmienić warunki cenowe, bez dodatkowych kosztów.

Wykonaj test

W wynajętym mieszkaniu trudno odkryć co powoduje, że nasze zużycie energii jest wysokie. Zwłaszcza jeśli część sprzętów jest także wynajmowana, wówczas nie mamy kontroli nad tym jakiej one są klasy. Nic nie wiemy o instalacji, jakie jej okablowanie, czy wykonywane były jakieś zmiany a może poprzedni najemca na własna rękę naprawiał przebicie. Warto zainteresować się tym tematem. W tym celu odłącz wszystkie urządzenia, przyda to się także lodówce, przy okazji odmrozisz ją. Zobacz na licznik jeśli nabij zużycie to znak, że coś jest nie tak z instalacją albo licznikiem. Zgłoś to do OSD, o ile nie poradzą nic na instalację bo to twoja własność, to mogą sprawdzić licznik.

Naturalna energia

W naturze występuje kilka źródeł darmowej energii, grzech  z nich nie skorzystać. Zamiast suszyć włosy suszarką poczekaj aż wyschną. Chcesz loki zawiń włosy na wałki czy kawałki materiału. Podobnie z światłem, korzystaj z niego tak długo jak tylko możesz, bez włączania żarówki.

Energooszczędne?

Posiadasz sprzęty energooszczędne? Jeśli nie i jeśli jest ich tylko kilka to postaraj się to zmienić. Wymiana urządzenia z klasy A na klasę A to też sukces. Tak, nie ma w tym błędu. Ważny w tym przypadku jej rok produkcji urządzenia, normy klasyfikacji zmieniają się z roku na rok, dlatego urządzenie z 2000 roku będzie mniej efektywne do tego z 2016, nawet, jeśli ona są w klasie A.

Stop stanu gotowości

Telewizora, drukarki, tysiące różnych ładowarek i modem… to są podstępni konsumenci energii. Nawet jeśli w twoim domu jest tylko jedna ładowarka podłączona do prądu a nie ładuje to urządzenie pracuje, a jego praca jest kosztowna. Podłącz wszystkie urządzenia stand-by do listwy zasilającej i dezaktywuj ją jak tylko skończysz oglądać.

Stopień mniej

Oczywiście nie musisz rezygnować z komfortu jaki daje ogrzewanie elektryczne, ale zamiast letniego ubioru w zimie możesz założyć sweter i skręcić temperaturę o 1, 2 stopnie.

Oszczędność energii w łazience

Oszczędzasz biorąc prysznic a nie kąpiąc się w wannie. To tylko oszczędność wody, a gdzie oszczędność energii? Jeśli wodę ogrzewasz składając ogień w centralnym ogrzewaniu, to faktycznie na energii nie zaoszczędzisz. Jeśli jednak ciepłą wodę masz bo zamontowałeś grzałkę, uważaj, jest ona bardzo energożerna.

Działalność w kuchni

W kuchni jest dość dużo urządzeń elektrycznych. Lodówka, naucz się z niej korzystać oszraniaj, nie otwieraj za długo, sprawdź czy nie jest za bardzo dosunięta do ściany. Chcesz wiedzieć, które urządzenia zużywają najwięcej? Umieścić miernik mocy między gniazdem a urządzeniem, a otrzymasz odpowiedź.  Pewnie płyta elektryczna albo piekarnik będzie głównym winowajcą.

Rozrywka

Nie dajemy sobie sprawy ile kosztuje nas rozrywka, konsola do gier, laptop pracujący na maksymalnych obrotach, telewizor o dużej przekątnej, wszystko ma znaczenie. Na urządzenia trzeba uważać, są bardzo zdradliwe. Gdy wykonujesz pracę biurową laptop będzie działała z mocą około 35-40 W (max to 65 W), więc zapłacisz za godzinę jego pracy 0,02 złotego, w przypadku maksymalnej mocy 0,03 złotego. Pewnie widzisz różnicy, ale w wymiarze rocznym zapłacisz 8,76 albo 14,23.  Laptop o mocy 65 W, jest bardzo oszczędny jeśli masz większą moc sprzętu to koszty będą wyższe.

Oszczędzaj na wyjeździe

Wakacje to dobry czas na oszczędzanie, wyłącz urządzenia z gniazdka. W lodówce aktywuj tryb wakacyjny, albo całkowicie ją odłącz, w razie awarii albo dłuższe, nieplanowanej przerwy nie będziesz mieć niespodzianek po powrocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *