Która energia odnawialna jest najtańsza?

Prąd można uzyskać niemal ze wszystkiego z wysypiska, wiatraków czy wody, ale która energia jest najtańsza, znaczy w jak sposób pozyskiwana?

Wody mamy dużo ale…

Chociaż woda napędzała koła młynów już dawno to, okazała się być najdroższym źródłem energii. Dalej w rankingu plasują się instalacje słoneczne, wiatraki i biomasa, najtańsze okazuje się spalani.

Koszt 1 MWh z odnawialnego źródła waha się od 200 do…1500 zł

Zalety i wady odnawialnych źródeł energii, wszystko to ma znaczenie, ale kiedy koszt wytworzenia 1 MWh może sięgnąć nawet 1500 zł, kiedy cena na rynku hurtowym to niecałe 200 złotych, z pewnością zaliczamy to do wad. I to wad tak dużych, że inwestowanie w odnawialne źródła staje się nieopłacalne.

Najtańsze jest współspalanie

Instalacje współspalania i gazu wysypiskowego okazują się być najbardziej efektywne. Za energię zapłacimy 300zł/MWh i 200 zł/MWh. Niższa stawka odnosi się do gazu wysypiskowego, więc jednak śmieci są w cenie. Szacuje się, że do 2030 roku tak wytwarzana energia elektryczna będzie tańsza od energii pozyskiwanej w obecny sposób.

Wiatr i biomasa tańsze w przyszłości

Myśląc o energii odnawialnej to wiatr okazuje się być najczęściej wskazywanym źródłem. O biomasie wiemy niewiele, coś słyszeliśmy, ale potrzebuje ona wsparcia, by mogła się rozwijać. Obecnie ceną energii z tych źródeł jest wyższa niż ze źródeł konwencjonalnych. Obecnie to od 330 do 510 zł za MWh. W przyszłości ma być taniej, gdyż spadną ceny instalacji.

Fotowoltaika zaskoczyła wysokimi kosztami

„Budując dzisiaj elektrownie fotowoltaiczną inwestor chcący utrzymać rentowność przedsięwzięcia, a nie mający finansowego wsparcia z zewnątrz, musi liczyć się tym, że będzie musiał sprzedawać energie elektryczną w cenie 490 nawet do 510 zł/MWh.” Tak podaje ekspert polskiego Radia. Przy takich cenach jest to nieopłacalne. Obecny rozkład cen w stosunku do ceny energii ze źródeł konwencjonalnych nie stanowi żadnej konkurencji. Inwestuje się w nie ze względu na potrzebę systemu wsparcia.

Energetyka wodna i biogaz

Istniejące dzisiaj duże elektrownie wodne to jedna z najdroższych technologii, ceny zaczynają się do 570 do 680 zł/MWh. Chociaż biogazownie okazały się stałym źródłem zasilania i to na nie stawia rząd w swoich planach wspierających energetykę, to zarówno od strony nakładów inwestycyjnych rzędu 15 – 18 milionów złotych na megawat mocy zainstalowanej, jak i od strony kosztów eksploatacyjnych, przedsięwzięcie to jest obecnie nieopłacalne.

Wody geotermalne nie dla Polskie energetyki

Fakt, elektrowni geotermalnych w Polsce nie ma i dobrze, bo  cena energii byłaby niezwykle kosztowna, wynosząc 1530 zł/MWh.

Badanie cen Instytutu Energetyki Odnawialnej nie jest jednoznaczne. Musimy rozwijać technologie inaczej bloki węglowe nigdy nie zapewnią pełnego zasilania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *